معرفی رشته پرستاری

دانشکده پرستاری حضرت زینب - یاسوج
معرفی و بررسی آینده شغلی رشته پرستاری

 

    رشته پرستاری از جمله رشته هایی است که با وجود مشقت هایی که دارد اما رشته بسیار محبوبی در بین داوطلبان گروه علوم تجربی است و همواره علاقه مندان بسیاری دارد. هر ساله داوطلبان بسیاری خواهان کسب رتبه قبولی در این رشته هستند و شاهد آن هستیم که متقاضیان در صورت عدم قبولی در این رشته نیز به دنبال آگاهی از شرایط پرستاری بدون کنکور و تحصیل در رشته پرستاری هستند. برای آشنایی با رشته پرستاری و کار پرستاران باید بگوییم که پرستاران یکی از اعضای بسیار مهم در کادر و تیم پزشکی و مراقبتی و بهداشتی می باشند و نقش های بسیاری از جمله نقش های مراقبتی، درمانی  حمایتی، مشاوره ای، مدیریتی و … دارند. در رابطه با وظایف هایی که پرستاران بر عهده دارند نیز لازم است بدانید که یاری نمودن به پزشکان و سایر کادر بیمارستان، ثبت مشخصات بیمار در پرونده ی پزشکی و همچنین ارائه گزارشات پرستاری،همکاری با بخش های مختلف بیمارستان، دادن داروها ی بیمار مطابق با دستورات پزشک معالج، انجام دادن کارهای تزریقاتی، تزریق خون، تمیز کردن و پانسمان زخم های بیماران و … از جمله وظایفی است که پرستاران بر عهده دارند.
اگر رشته پرستاری را به عنوان رشته تحصیلی خود انتخاب کرده اید باید به این نکته توجه داشته باشید که برای موفقیت در رشته پرستاری به دلیل ارتباط با بیماران داشتن ویژگی های نظیر توانایی ذهنی و جسمی مناسب، صبر و همدردی و حس دلسوزی، احترام و داشتن برخورد مناسب با بیماران،حفظ آرامش در شرایط بحرانی، علاقه و تمایل قلبی برای کمک به دیگران و … لازمه این رشته است. بنابراین پیش از انتخاب رشته و تحصیل در آن می بایست با روحیات خود کاملا آشنایی داشته باشید تا در طول دوره تحصیل با مشکل مواجه نشوید. البته این مورد را هم در نظر داشته باشید که رشته پرستاری به لحاظ بازار کار در وضعیت مناسبی قرار دارد و تنوع محیط کار پرستاران بسیار زیاد است و خوشبختانه اغلب فارغ التحصیلان این رشته جذب بازارکار می شوند و با بیکاری مواجه نخواهند شد.
اگر قصد تحصیل در رشته پرستاری را دارید لازم است بدانید که رشته پرستاری در مقطع کارشناسی 130 واحد درسی را دربرمی گیرد که 22 واحد درسی مربوط به دروس عمومی، 15 واحد درسی مربوط به دروس پایه ، 54 واحد درسی مربوط به دروس تخصصی  18 واحد درسی مربوط به دروس کار آموزی و 21 واحد هم به دروس کارآموزی درعرصه اختصاص دارد.

ادامه تحصیل در رشته پرستاری تا چه مقطعی امکان پذیر است؟
   علاقه مندان به تحصیل در رشته پرستاری توجه داشته باشید که امکان ادامه تحصیل در رشته پرستاری تا مقطع دکتری وجود دارد. بنابراین اگر خواهان ادامه تحصیل در این رشته در مقاطع بالاتر هستید لازم است بدانید که طول دوره تحصیل در مقطع کارشناشی ارشد رشته پرستاری 2 سال است و در مجموع 22 واحد درسی را در برمی گیرد. فارغ التحصیلان مقطع ارشد می توانند در مراکز مختلف بهداشتی درمانی، مدیریت خدمات پرستاری و ارائه خدمات بالینی، در امور آموزش، در دانشکده های پرستاری به فعالیت بپردازند. دانشجویان علاقه مند به تحصیل در مقطع دکتری رشته پرستاری در صورت داشتن شرایطی از جمله داشتن شرایط عمومی ورود به آموزش عالی، قبولی  در امتحانات اختصاصی ورود به دوره دکتری می توانند برای تحصیل در این مقطع اقدام نمایند. در حال حاضر در دانشکده پرستاری حضرت زینب (س) یاسوج-  در مقطع کارشناسی ارشد داخلی جراحی - پرستاری کودکان - پرستاری سلامت جامعه و روانپرستاری دانشجو می پذیرد.

بررسی بازار کار و آینده شغلی رشته پرستاری

   در صورتی که علاقه مند به تحصیل در رشته پرستاری هستید لازم است پیش از انتخاب رشته در خصوص بازار کار این رشته آگاهی لازم را بدست آورید. در رابطه با فرصت های شغلی این رشته لازم است بدانید که استخدام پرستار در بیمارستان ها براساس سطح تحصیلات (کارشناسی ، کارشناسی ارشد ، دکتری) صورت می گیرد. فارغ التحصیلان رشته پرستاری می توانند در بیمارستان ها، درمانگاه ها، مراکز درمانی و مراکز نگهداری سالمندان و کودکان دولتی و خصوصی به عنوان پرستار شیفت، سرپرستار، سوپروایزر بالینی، سوپروایزر کنترل عفونت، سوپروایزر آموزشی، ریاست پرستاری بیمارستان مشغول به کار شود. همچنین در صورت گذراندن مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا دانش آموختگان می توانند پس از طی مراحل قانونی در فراخوان هیئت علمی دانشگاه ها شرکت نموده و در صورت موفقیت به عنوان هیئت علمی دانشگاه ها خدمت نمایند. لازم به ذکر است که فارغ التحصیلان رشته پرستاری می توانند به صورت مستقل برای تاسیس مرکز بهداشت خصوصی (جهت ارزیابی وضعیت سلامت افراد جامعه) و یا تاسیس مهدکودک اقدام نمایند.


سختی ها و مشکلات شغل پرستاری:
   شغل پرستاری حرفه ای است که قبل از هر آنچه که نیاز به یادگیری اش باشد عشق، محبت و علاقه ای خالصانه  می خواهد. اگر فردی در خانواده ای با مشکلات روحی بسیار دست و پنجه نرم کند و یا ریشه هایی از غرور در شخصیتش داشته باشد نمیتواند در این حرفه موفق باشد چرا که پرستاری یعنی مرهمی بر التیام افرادی که تو را پناهگاه خود می دانند.
پرستاران ما غالباً با ساعات کاری طولانی، شیفت های پرکار شبانه، فعالیت های ذهنی و بدنی که سبب ضعف های جسمانی بسیاری می شود رویرو هستند، تاثیرات روحی تماس مداوم با انسان هایی که در بدترین مرحله زندگی خود هستند (بیماری و مرگ) ، واکنشهای منفی بیماران و همراهانشان همچون پریشانی و پرخاشگری پرستاران را تحت تاثیر قرار می دهند. البته باید به این مشکلات کمبودهای دارویی و تجهیزات، هماهنگی های زمانبر و سایر مشکلات را نیز اضافه کرد.  اما با این وجود پرستاران همواره با عشق و علاقه به کار خود ادامه می دهند و به نوعی فرشتگان بی ادعا هستند.

 

>> لطفا جهت  صدور گواهی اشتغال به تحصیل فقط روزهای دوشنبه و چهارشنبه به واحد آموزش دانشکده مراجعه نمایید.

لینک های مرتبط:
آمار بازدیدکنندگان:

بازدید کنندگان آنلاین:2
بازدید امروز سایت:98
بازدید این صفحه:256
تعداد کل بازدید:565360
خدمات فناوری اطلاعات:

تغییر رمز VPN
سرور فایل و برنامه دانشگاه
وب سایت های دانشگاه
Off Campus
اتوماسیون اداری
سامانه ها:

آزمون اسکی

سامانه نوید

سامانه سما

 

تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشکده ی پرستاری دانشگاه علوم پزشکی یاسوج است.
طراحی و توسعه در اداره فناوری اطلاعات و ارتباطات 2020